Писане на теза

Позабравили сте някой от основните правила на Бъларският език, искате да си припомните..то тогава това е правилният раздел за вас!
Yana
начинаещ

Писане на теза

Unread post by Yana »

Знам че всички можете да пишете есета и съчинения разсъждения, но искам да дам един малък съвет свързан с тезата - най-важната част от цялото есе или съчинение разсъждение и той е:
Да кажем, че темата която ви e поставена e "Странджата като герой и мъченик според 1-ва и 2-ра глава на повестта "Немили недраги"

1. Търсите ограничаващите думи.В случая те сa "1-ва и 2-ра глава" и когато пишете съчинението се ограничавате само с 1-ва и 2-ра глава (в случея).
2.Търсите ключовите думи-"герой и мъченик" и ги слагате в 2 колонки.Под 1-вата колонка (герой) пишете кое е героичното в образа на Странджата(но не сe обяснявате от къде сте го взели-това остава за изложението).Просто изброявате нещата които определяте като героични в образа на Странджата,които дa сглобите след това в тезата.Същото правите и с другата ключова дума-"мъченик".
3.Търсите контрест в ключовите думи, който в примера e доста виден.След това просто съобщавате ключовите думи в тезата с помощта на думите от колонките.
4.Използвайте силни думи който със сигурност вдигат оценката, като:
Думите от заглавието на темата са задължителни! ;
Думи, като : изключителен, фрагмент и др.
5.Не пишете за автора на произведението и други излишни неща които остават съответно за увода и изложението.
6.Изреченията в тезата не трябва да бъдат повече от 10-12!
7.Бъдете ясни в изказа!

Сигурно всички знаете тези неща,но много пъти ми е правило впечатление, че всички ги забравят.Аз лично мога да ви помагам в това отношение, така че някой ако се нуждае да казва веднага-насреща съм!
Last edited by Yana on 26 Feb 2007, 05:42, edited 1 time in total.
Мечтите се Сбъдват!

angel_F
начинаещ

Unread post by angel_F »

8. Тезата е отговор на въпрос. Както е даден примера:" Странджата като герой и мъченик". Преобразувийте заглавието като въпрос: Как е показан героят и мъченикът в 1-ва и 2-ра глава на повеста "Немили-недраги" или "Защо е герой или мъченик в 1-ва и 2-ра глава на повеста "немили-недраги".

П.П Съжелявам за допълнението
Спри да броиш годините, защото знаеш, не е тайна, че никога не стават по-малко :)

paneznam
webleit фен

Unread post by paneznam »

Помагайте 7 клас съм а бъкел незнам по бъларски горе долу схванах какжво искате да кажете ПЛС ПОМОГНЕТЕ
ApF...YoOo...CoOL...BooM...TheBesT...

Post Reply